top of page
Dar Dada 3.jpeg

Upplev allt det sköna i Marocko
  tillsammans med andra nomader  

Sägenomspunna Marrakech, soldränkta Agadir, prunkande oasen Fint, de bländande Atlasbergen och en övernattning under stjärnhimlen i Sahara – allt detta och mycket därtill kommer vi att uppleva tillsammans under Nomadlivs vinterresa till Marocko.

Oualidia, båtar, liggande_W.jpg

Hör du till de husbilsåkare som har stått vid Gibraltarsundet och längtat över till andra sidan, men inte riktigt vågat språnget? Vi vet hur det är, så vi har krattat manegen för våra husbilsåkande vänner. Och vi kan intyga att det finns mycket värme i Marocko, både i luften och bland människorna!

Vi sammanstrålar i södra Spanien och tar färjan från Algeciras till den moderna hamnen Tanger Med. Efter en övernattning i Asilah landar vi i Mohammedia, som är en burgen förort till huvudstäderna Rabat och Casablanca.

Till den senare staden åker vi för att frossa loss i en välkomstmiddag på lyxkrogen Dar Dada, men inte förrän vi har värmt upp med en drink på Rick's bar som förstås är tapetserad med bilder på Ingrid Bergman och Humphrey Bogart i filmen Casablanca. Den som vill stuffa lite till "As time goes by" har alla möjligheter, kyparna ställer gärna upp:-)

​

Turen fortsätter utmed kusten, vi kollar in ostronodlingar i Oualidia, vi besöker ett arganolje-kooperativ och gör några dagars stopp i Sidi Kaouki Beach strax utanför alla målarkursers favoritdestination Essaouira.

Ricks Ny Ingrid.jpeg
På väg 5_LS.jpg

Färgstarkt ställe!

Minst lika färgstark är nästa stad, nämligen Marrakech. â€‹Här bor vi på flotta Camping le Relais de Marrakech och åker taxi in till medinan med det berömda torget Jamaa el Fna. Gycklare, ormtjusare, skoputsare, en smakpalett av god marockansk plockmat och en massa annat skoj möter vi här. Och vi låter en lokal guide ta oss igenom labyrinten av salustånd.

Marrakech medina_W.jpg
Secret garden.jpeg

Efter denna uppstapling av starka intryck är vi värda lite vila, så nästa gång stannar vi till i sol- och badorten Agadir. Eller egentligen en liten ort strax norr om själva staden.

Camping Terre d’Ocean är en av våra personliga storfavoriter. Lugnt och skönt med en svindlande utsikt över Atlanten. Till Agadir tar vi oss med minibuss eller taxi. Vi gör även andra utflykter eller bara vilar några dagar.

Därefter fortsätter vi österut till en annan storfavorit: Ouarzazate. 

​

Strand häst Agadir.jpg
I Thagazout.jpeg

När vi kommer till Ouarzazate är vi vid kanten av Sahara, i ett kargt men vackert landskap med varma dagar och kalla ökennätter.

Vi bor hos Pascal och Naema som driver den trivsamma familjecampingen Auberge Escale och tar turer därifrån. En går till Atlas Studios där vi guidas runt i scenerierna till Game of Thrones, Asterix, Gladiator, Homeland och massor av andra filmer.

En annan tur går till oasen Fint där vi får lära oss om vardagslivet i en självförsörjande berberby som blomstrar i öknen.

Ouarzazate, vid kasbah_W.jpg

Självfallet gör vi också en runda inne i Ouarzazate, en stad som byggdes av fransmännen under kolonitiden som ett slags sköld mot nomadklanerna i Sahara. Idag är det en vacker stad med imponerande byggnader och ett behagligt tempo.

​

Nu är vi väl redo för lite äkta öken, eller hur? Vi tuffar ännu längre söderut och landar i Mhamid, Marockos sista utpost före grannlandet Algeriet. Därifrån åker vi fyrhjulsdriven jeep ut till en tältcamp i oasen Erg Chegaga. Här njuter vi av Saharas mjuka sanddyner och tar en magisk solnedgångstur på kamel, äter en god berbermiddag och sover i bekväma tält. Men först har vi suttit runt lägerelden och lyssnat på touaregernas egen musik och tittat på den stjärnklara himlen. I sanning ett minne för livet!

​

Nu börjar det bli dags att runda av och det gör vi med en avskedsmiddag i Mhamid, hos El Hassan på Hamada du Draa, en riktigt flott camping med pool och bar.

Öken 2_W.jpg

Och resan fortsätter för den som vill ...

När vi färdledare bryter upp från Mhamid hoppas vi att vi har givit våra medresenärer en liten glimt av Marocko som ger mersmak. Nu när alla känner sig hemmastadda i landet är det bara att fortsätta utforska det på egen hand eller tillsammans med nyfunna vänner; färjebiljetten är giltig i ytterligare två månader.

Terre d'Ocean.jpeg
Ricks Arne_W.jpg

Marocko januari/februari 2027  

Pris: I rådande krigssituation avvaktar vi med prissättning.

Ingår: 

Färjebiljett Algeciras – Tanger Med (gäller i tre månader)

27 nätter på camping/ställplats

Fem måltider på restaurang

Tre långbordsmiddagar på camping

Lite dricka och snacks under markisen då och då

Alla inträden

 

Guidning i: 

Argankooperativ

Marrakech

Atlas Studios i Ouarzazate 

Oasen Fint

 

Taxi/minibuss-resor till:  

Agadir city 

Marrakech 

Ouarzazate city 

Oasen Fint

Sahara utflykt med övernattning och kamelritt

 

Guidning och hjälp med vägval, kartor till varje deletapp.

Tolkning till franska vid behov. 

Total reslängd i Marocko cirka 200 mil envägs, 27 dygn.

Tycker du också att detta låter bra?

Då kan du höra av dig till oss här, så berättar vi ännu mer!

bottom of page